Potop norweski trwa! AIRBAG na dwóch koncertach w Polsce!

Koncertowa wiosna upłynie pod znakiem norweskiej muzycznej fali. Po wizycie Gazpacho zapraszamy na koncerty bardzo popularnej w naszym kraju formacji Airbag.

AirbagZespół powstał w 1994 roku, początkowo będąc typowym cover bandem, grającym utwory m.in. Pink Floyd. Na przełomie lat 2004-2005 norwescy muzycy przyjęli nazwę Airbag. Mniej więcej w tym samym czasie grupa, dzięki Internetowi, udostępniła pierwszą EP Come On In, na której znalazły się cztery utwory. Następne EP/demo Sounds That I Hear, ukazało się w 2006 roku, a w 2007 ostatni z mini-albumów Safetree.

Działalność Airbag jest przykładem wykorzystania potęgi Internetu oraz social media. W latach 2006-2008, na profilu MySpace, zarejestrowano ponad 110 tysięcy odsłuchów poszczególnych utworów zespołu. Musiało minąć jeszcze kilka lat, by zespół okrzepł i zaprezentował swoje nagrania w koncertowym anturażu. Koncertowy debiut grupy z własnym materiałem nastąpił w 2007 roku. Muzycy Airbag supportowali takie zespoły jak:  Riverside, The Pineapple Thief czy Gazpacho. Rok 2009 z pewnością był dla Norwegów przełomowy. Pierwszy longplay zespołu zatytułowany Identity (2009) spotkał się z pozytywnym odbiorem prasy muzycznej oraz fanów.

Wydany w 2011 roku album All Rights Removed jeszcze bardziej zaskakiwał. Rzadko się zdarza, aby po tak udanym debiucie jaki nam zaprezentował Airbag, zespół mógł zaspokoić bardzo rozbudzone apetyty słuchaczy. Album od początku do końca urzeka, cała koncepcja jest spójna i pozwala na słuchanie płyty z równą przyjemnością od pierwszego do ostatniego dźwięku. Wydany w 2013 roku trzeci album Norwegów (The Greatest Show on Earth) jest kolejną muzyczną podróżą przez nastrojowe dźwiękowe pejzaże i poważne tematy. Norwegowie uraczyli słuchaczy dźwiękami, jakie znamy z poprzednich płyt formacji, dodając bardziej ostre i mocniejsze, bardziej metalowe brzmienia, którymi raczył nas do niedawna choćby Steven Wilson w Porcupine Tree.

Airbag_Pressphoto_2011_2_małe

Chociaż zaczynali jako klubowy cover band, Airbag stał się zespołem, który stworzył swój własny niepowtarzalny styl muzyczny. Wszechobecne wpływy muzyki klasycznej, rocka progresywnego, elektroniki oraz ten skandynawski „pierwiastek melancholii” są wyznacznikami stylu zespołu. Muzycy Airbag tworzą filmowe obrazy i nasycają je emocjami, wciągając słuchaczy w swój niepowtarzalny świat. Norwegowie grają pięknie, z wielkim wyczuciem muzycznym i bardzo rozumną interpretacją najlepszych progrockowych wzorców. Twórczość Airbag idealnie trafia w poczucie wrażliwości, estetycznych i muzycznych doznań fanów rocka. Pomimo, że w twórczości norweskiego kwintetu usłyszeć można inspiracje takimi zespołami jak Pink Floyd, Porcupine Tree, Talk Talk, Radiohead, czy norweskiego A-ha, muzyka tworzona przez Airbag odcisnęła silne piętno na muzycznym rynku drugiej dekady 21. wieku.

W 2010 muzycy zostali owacyjnie przyjęcie na festiwalu Ino-Rock w Inowrocławiu. Teraz przylecą do nas na dwa koncerty – do Warszawy i Krakowa. I jest wielce prawdopodobne, że będą to dwa z jedynie czterech ich koncertów w Europie w tym roku!

Wybrana dyskografia:

Come On In  (EP 2004)

Safetree  (EP 2006)

Identity (2009)

All Rights Removed (2011)

The Greatest Show on Earth (2013)

Skład zespołu:

Bj?rn Riis – guitar,

Asle Tostrup – lead vocal,

J?rgen Grüner-Hagen – keyboards,

Anders Hovdan – bass,

Henrik Fossum ? drums

Airbag w Internecie:

http://www.airbagsound.com/

https://www.facebook.com/pages/Airbag/21137836128

oprac. Agnieszka Lenczewska

AIRBAG

24.05.2014  WARSZAWA – Progresja Music Zone, 20:00

25.05.2014  KRAKÓW – Klub STUDIO, 20:00

informacje o biletach: rockserwis.pl

 

info: RockSerwis