NIEMEN MNIEJ ZNANY – koncert w Lublinie!

NIEMEN MNIEJ ZNANY to projekt zainicjowany przez córkę Czesława Niemena, w którym artystka pragnie przybliżyć szerszej publiczności twórczość swojego taty, tę mniej znaną, mniej rozpowszechnioną. Są to utwory, które powstawały na przestrzeni lat i znalazły się chociażby na takich albumach jak ?Terra Deflorata? czy ?Spodchmurykapelusza?. Rok 2014 to dziesiąta rocznica śmierci Czesława Niemena.

NATALIA NIEMEN fot. Mateusz Otremba-2

Program koncertowy to również prawdopodobnie pierwsza próba przełożenia tych wybitnych kompozycji i aranżacji na język zespołu instrumentalistów, który utworzyła Natalia. Od lat ’80 Czesław Niemen był bowiem samowystarczalnym multiinstrumentalistą, a do tworzenia i wykonywania swojej muzyki zatrudnił, jak sam ją nazwał – robotestrę, czyli zaawansowaną, cyfrowo-analogową ?machinerię? instrumentów.

 – Stanowiło to pewną trudność. Wszak dojrzałą twórczość Czesława Niemena cechuje wielozłożoność faktury kompozycji i aranżacji, ale też zastosowanie nietypowego instrumentarium. Tzw. robotestra, jak ojciec nazywał swoją muzyczną machinę, czyli zestaw instrumentów elektronicznych, robiła za zespół daleko wykraczający poza tradycyjny skład rozrywkowy. Owe kompozycje różnią się od siebie strukturą. Niektóre były dość proste do odczytania i zinterpretowania. Praca nad innymi zajęła nam dużo więcej czasu. Dlatego śmiało mogę podsumować, iż największą trudność stanowiły dla nas kwestie wyłuskania kluczowych linii melodycznych i kontrapunktów oraz przełożenie ich na „żywe” brzmienia, a także zwyczajne „wbicie” sobie do palców i głów nieoczywistości i zmienności form kompozycji trudniejszych ? mówi Natalia Niemen.

Podczas koncertu nie zabraknie również kilku największych ?hitów? Czesława Niemena takich jak ?Jednego serca? czy ?Dziwny jest ten świat?. Szczególnie ostatnia piosenka zapadła w pamięć po porywającym wykonaniu przez Natalię podczas festiwalu w Opolu 2013. A czy dla Natalii Niemen nadal ?dziwny jest ten świat??

 – O tak… I to coraz bardziej. Z wiekiem wyraźniej widzę tragiczny rozdźwięk pomiędzy rzeczywistością mnie otaczającą, a wewnętrzną dziecięcą wiarą w dobro. Z jednej strony zdaję sobie sprawę z brudu tego łez padołu, lecz z drugiej niemal codziennie dziwię się ludzkiej głupocie, wyrafinowaniu i zdolności do czynów nie mieszczących mi się w głowie ? odpowiada wokalistka.

Lubelski koncert Natalii Niemen odbędzie się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego (ul. Akademicka 15) o godz. 19:00, w dn. 22marca 2014 r. (sobota). Bilety na wydarzenie ? w cenie 60, 70 i 80 zł – można nabyć w Internecie na ticketpro.pl (także w punktach stacjonarnych: empik, media markt, saturn i in.) i bilet24.pl oraz w kasie Kulturomaniaka (Centrum Handlowe E. Leclerc, ul. T. Zana 19, tel. 81 446 31 07). Zamówienia grupowe (powyżej 20 osób, 10 % rabatu) prosimy kierować do organizatora ? Agencja Artystyczna Monolit ?518 522 581, 514 760 920, monolit-art@wp.pl.

Natalia_Niemen_plakat_net_lublin

Natalii Niemen (śpiew, altówka) towarzyszyć będzie zespół w składzie: Piotr Baron ? saksofon, Tomasz Kałwak – instr. klawiszowe, Adam Szewczyk ? gitara, Wojtek Gąsior ? bas, Irek Głyk ? perkusja.

 Zdjęcia: Mateusz Otremba

Info: Monolit