PAT METHENY zagra cztery koncerty w naszym kraju!

Gorąco zapraszamy na koncerty Pata Metheny’ego Unity Group z udziałem Chrisa Pottera, Antonio Sancheza, Bena Williamsa i Giulio Carmassiego!!! Artyści wystąpią w Polsce na czterech koncertach: 29 maja w Parafii rzymskokatolickiej św. Maksymiliana Kolbe w Bielsku-Białej, 30 maja w Sali Ziemi w Poznaniu, 31 maja w Sali Kongresowej w Warszawie i 1 czerwca w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Metheny photo

 Pat Metheny urodził się 12 sierpnia 1954 roku w Kansas i pochodzi z muzycznej rodziny. Mając 8 lat zaczął grać na trąbce, jednak cztery lata później wybrał gitarę. Wkrótce rozpoczął regularną współpracę z najlepszymi zespołami jazzowymi w swoim stanie, zdobywając cenne doświadczenie w niezwykle młodym wieku. Profesjonalny debiut artysty na międzynarodowej scenie jazzowej nastąpił w roku 1974.

Pat Metheny swoją technikę doskonalił na Uniwersytecie w Miami oraz w słynnej Berklee College of Music w Bostonie. Tam właśnie na zdolności studenta zwrócił uwagę wykładowca oraz wibrafonista Gary Burton, który zaproponował Metheny?emu współpracę. W zespole Gary’ego Burtona Metheny spędził trzy lata, przejawiając charakterystyczny styl będący mieszanką swobodnej artykulacji oraz zaawansowanej rytmicznej i harmonicznej wrażliwości. Ten sposób improwizacji był z założenia nowatorski, jednak głęboko zakorzeniony w tradycji jazzowej.

Wraz z wydaniem pierwszego albumu ? Bright Size Life? w 1975 roku, Pat Metheny odkrył na nowo brzmienie tradycyjnej gitary jazzowej dla nowego pokolenia muzyków. Przez całą karierę artysta pracował nad udoskonalaniem improwizacyjnego i dźwiękowego potencjału tego instrumentu. W dorobku artysty znajdują się kompozycje na gitary solo, małe zespoły, instrumenty elektryczne i akustyczne, duże orkiestry jak również utwory baletowe. O wszechstronności Methenego świadczyć może współpraca jaką nawiązał z największymi gwiadami, takimi jak: Steve Reich, Ornette Coleman, Herbie Hancock, Jim Hall, Milton Nascimento i David Bowie. Warto dodać, że już od ponad dwudziestu lat Pat Metheny współpracuje z pianistą jazzowym Lyle Maysem, a ich kooperacja porównywana jest zarówno przez krytyków jak i słuchaczy do tak wybitnych duetów jak Lennon/McCartney czy Ellington/Strayhorn.

Pat Metheny jest nie tylko znakomitym muzykiem, ale również aktywnie działa na polu akademickim. Prowadzi również liczne warsztaty muzyczne na całym świecie: od Dutch Royal Conservatory do Thelonius Monk Institute of Jazz i sal wykładowych Azji i Południowej Ameryki. Jest też prawdziwym muzycznym pionierem w dziedzinie muzyki elektronicznej i jednym z pierwszych muzyków jazzowych, który potraktował syntezator jako poważny instrument muzyczny. Był również kluczową postacią przy opracowywaniu kilku nowych rodzajów gitar.

3 lutego 2014 roku na rynku ukazał się najnowszy album Metheny?ego ? ?Kin (??)?. Płyta została wydana pod szyldem Pat Metheny Unity Group, ponieważ w jej nagraniu wzięli również udział muzycy tworzący koncertowy skład Unity Band, czyli Chris Potter (saksofony tenorowy i sopranowy oraz klarnet), Ben Williams (akustyczny bas) i Antonio Sanchez (perkusja) a także włoski multiinstrumentalista Giulio Carmassi. Tak opisał zawartość płyty recenzent prestiżowego angielskiego Guardiana: „Niesamowici, inteligentni wirtuozi wędrują od ognistego grania postbopowego, przez ballady inspirowane country aż po triumfalne hymny na syntezatorze gitarowym”. Amerykański artysta posłużył się zaś następującym porównaniem: „Jeśli album ?Unity Band? to film czarno-biały, płyta ?Kin? jest niczym wersja do kin IMAX, w pełnej palecie barw. Mająca jednak pewien rdzeń, siedzący pośrodku całości”.  🙂

Rozpiska koncertów:

  • |29 maja 2014| BIELSKO-BIAŁA – Parafia rzymskokatolicka św. Maksymiliana Kolbe  |  Bilety: 120 zł (bilety normalne) / 60 zł (bilety ulgowe: emeryci, renciści, młodzież szkolna); do nabycia: bilety.bck.bielsko.pl oraz Kasa BCK w Domu Muzyki na ul. Słowackiego 27 (czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 15:00)
  • |30 maja 2014| POZNAŃ – Sala Ziemi MTP  |  Bilety: 120zł / 140zł / 160zł; do nabycia: www.go-ahead.pl, www.ebilet.pl, www.ticketpro.pl, www.eventim.pl oraz sklepy sieci Empik, Media Markt i Saturn
  • |31 maja 2014| WARSZAWA – Sala Kongresowa  |  Bilety: 180zł / 160zł / 140zł / 120zł / 100zł; do nabycia: www.go-ahead.pl, www.ebilet.pl, www.eventim.pl, www.ticketpro.pl oraz sklepy sieci Empik, Media Markt i Saturn
  • |1 czerwca 2014| SZCZECIN – Zamek Książąt Pomorskich  |  Bilety: informacja wkrótce!

Organizatorzy oraz serwis DarkEchoes gorąco zapraszają na niesamowite wieczory z muzyką Pata Metheny’ego!

info: go-ahead

wideo: YouTube