Muzyka świata na OFFie i Scena Eksperymentalna pod kuratorską opieką Arto Lindsaya ? dzisiaj propozycja dla poszukujących.

Tradycją OFF Festivalu jest to, że jeden dzień na Scenie Eksperymentalnej oddajemy pod opiekę wybitnemu artyście. Chcemy by nas zaskoczył, zainspirował, zadziwił ? sam i w gronie przyjaciół. W tym roku rolę tę zgodził się przyjąć Arto Lindsay, fenomenalny gitarzysta, kompozytor i producent. Wizjoner znany m.in. z grup DNA, The Lounge Lizards, Ambitious Lovers i The Golden Palominos, który w swojej twórczości połączył odległe światy amerykańskiej awangardy i nowej muzyki brazylijskiej. Arto wystąpi w Katowicach na czele swojego zespołu, ale zaprasza również do zapoznania się z twórczością takich artystów, jak?

Złota Jesień

Noiserockowy kwartet z Warszawy, który w marcu zadebiutował wydanym przez Jasień albumem ?Girl Nothing?. Brzmią jakby My Bloody Valentine próbowali w 1982 roku podbić Jarocin nagranymi w garażu wariacjami na temat The Velvet Underground ? czyli brzmią źle. Czyli bardzo dobrze.

3FoNIA

Jednoosobowy projekt Jacka Mazurkiewicza, z kontrabasem ? naturalnym lub preparowanym, akustycznie bądź elektronicznie ? w roli głównej. Na wydanej jesienią ubiegłego roku przez Multikulti płycie ?Chosen Poems? Mazurkiewicz brawurowo przemieszcza się pomiędzy współczesną kameralistyką, ambientem i jazgotliwym eksperymentem. Na OFFie pojawi się jako 3FoNIA, ale fanom polskiej muzyki kontrabasista doskonale znany jest również z innych projektów (Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego, Modular String Trio, PoliFolklorek Winylu), gry w grupie Limboski, czy współpracy m.in. z Mikołajem Trzaską, Jerzym Mazzollem i Włodzimierzem ?Kiniorem? Kiniorskim.

Ann Liv Young

Performerka, choreografka i tancerka, której przedstawienia ? igrające ze stereotypami popkultury, kwestionujące nasze role społeczne i tabu kulturowe ? zachwycają, szokują i zmuszają do myślenia. Ann Liv Young prowokuje i budzi skrajne emocje, więc jedno jest pewne: tego występu nigdy nie zapomnicie.

Buffalo Daughter

Bizon w nazwie tej zasłużonej japońskiej formacji ponoć oznacza siłę i rzeczywiście, grają mocną, a przy tym bardzo angażującą muzykę. Grupa, która na Zachodzie zaistniała wydając pyty w prowadzonej niegdyś przez Beastie Boys wytwórni Grand Royal, łączy sprawność techniczną z nieskrępowaną wyobraźnią. To muzyka, która przemówi zarówno do fanów King Crimson i Franka Zappy, jak i japońskich eksperymentatorów, takich jak Boredoms czy Melt Banana.

DJ Nigga Fox
Rogério Brand?o, występujący pod pseudonimem Nigga Fox, urodził się w Angoli, ale mieszka i tworzy w Lizbonie. W swojej muzyce łączy trans mrocznego, abstrakcyjnego techno z rytmami – kuduro, kizombą, batucadą i im podobnymi – które trafiły do europejskich gett z afrykańskimi uchodźcami.

Sutari

Wokalistki, instrumentalistki i performerki, które tradycje polskiej muzyki ludowej ? głównie z regionu kujawskiego ? osadzają we współczesnym kontekście. Trio, które w swojej twórczości wykorzystuje zarówno instrumenty muzyczne (skrzypce, basetla, bęben), jak i z przedmioty codziennego użytku (mikser kuchenny, butelki, klucze francuskie?), ale przede wszystkim śpiewem jest silne. Wydany w 2014 roku debiut płytowy ?Wiano? dowodem.

Hańba!

Zbuntowana orkiestra podwórkowa z Krakowa, która prezentuje folklor miejski ? z barwnych i trudnych czasów międzywojnia. Walczą o lepsze jutro, a ich broń to banjo, akordeon, tuba, bęben, grzebień i mocne gardła. Nie mówcie im, że mamy już rok 2015. Zresztą, pewnie i tak nie uwierzą?

Huun-Huur-Tu

Fenomen z Tuwy. Grupa, dzięki której świat poznał bogate i unikalne tradycje muzyczne ludów Syberii, ze śpiewem gardłowym chöömej na czele. Mają w dorobku kilkanaście znakomitych płyt, współpracowali m.in. z Frankiem Zappą i Kronos Quartet.
Ogoya Nego & The Dodo Women’s Group

Anastasia Oluoch urodziła się w latach 40. ubiegłego stulecia w niewielkiej wiosce nieopodal Jeziora Wiktorii. Już w wieku 13 lat uzyskała oficjalny status pieśniarki Dodo, spadkobierczyni wielowiekowej tradycji muzycznej Kenii i otrzymała nowe imię: Ogoya Nengo, czyli Drogocenna. W swoim kraju wielbiona i szanowana, międzynarodowego debiutu płytowego ? ?Rang’ala? – doczekała się w ubiegłym roku. To magia muzyki afrykańskiej w najczystszej postaci.
Lautari

Etnojazzowy zespół prowadzony przez skrzypka i podróżnika Macieja Filipczuka, znanego również m.in. z Transkapeli, Metamuzyki i Orkiestry Św. Mikołaja. Grupa odwołująca się głównie do muzycznych tradycji europejskiego Wschodu i Południa wydała dwie płyty ? ?Musica Lautaresca Nova? (2002) i ?Azaran? (2006) ? po czym zniknęła na kilka lat, by w ubiegłym roku powrócić z programem ?Vol. 67?, inspirowanym zawartością 67. tomu dzieła Oskara Kolberga ?Lud, jego zwyczaje…?.

Hailu Mergia
Mistrz instrumentów klawiszowych, który wraz ze swoją formacją Walias Band zdefiniował w latach 70. etiopski jazz. Hailu Mergia, na nowo odkryty dla Zachodu za sprawą nieocenionego Awesome Tapes From Africa, powrócił na scenę, by ? w znakomitym towarzystwie sekcji Tony Buck / Mike Majkowski ? odtworzyć brzmienie Addis Abeby sprzed czterech dekad. A może i dopisać do tamtej historii nowy rozdział?

Karnety na OFF Festival Katowice 2015 można nabyć w OFF Sklepie lub u naszych partnerów: sieci Ticketpro i Ebilet oraz w salonach Empik.

http://www.off-festival.pl
http://facebook.com/offfestival
http://twitter.com/offfestival
http://www.youtube.com/offfestivaltv
http://instagram.com/offfestival#

 

Zostaw komentarz