TURBO i ich wspaniała trasa „Back To The Past Tour” z „Kawalerią Szatana” w całości!

TURBO ? jeden z najbardziej znanych, cenionych i najdłużej działających zespołów polskiego hard & heavy wyrusza na kolejną, obejmującą docelowo swym zasięgiem blisko czterdzieści lokalizacji prestiżową trasę pod szyldem ?Back To The Past?, na której Zespół wykona w całości materiał z kultowego krążka ?Kawaleria Szatana? w trzydziestą rocznicę ukazania się pamiętnego albumu jak również obszerny przekrój dokonań z dotychczasowego dorobku Zespołu i wszystkie hity.

Inauguracją tegorocznego tournee będzie występ na festiwalu ?Książ Rock Zone? w Książu Wielkopolskim, po którym TURBO zaprezentuje ?Kawalerię?? w całości w kilkudziesięciu miejscowościach na terenie kraju, gdzie obok dużych miast typu Wrocław, Szczecin, Poznań, Łódź czy Warszawa raz jeszcze dotrze do lokalizacji rzadko bądź nigdy dotychczas nie odwiedzanych przez Zespół (Lubartów, Biłgoraj, Nysa, Kościan, Żory, Ciechanów, Międzyrzecz, Gliwice, Sandomierz i wiele innych). TURBO zaprezentuje się również dodatkowo na większości ważnych rockowych festiwali jesienno-zimowych w Polsce.

****************************

Zarejestrowana na przełomie 1985 i 1986 roku w poznańskim studiu nagraniowym Giełda ?Kawaleria Szatana? była dla grupy TURBO i polskiej muzyki heavy metalowej wielkim przełomem. Legendarna płyta po dziś dzień uchodzi za kamień milowy w historii dokonań ciężkiej muzyki metalowej we wschodniej Europie i jest powszechnie uważana przez krytyków i fanów za najlepszą i najważniejszą heavy metalową produkcję lat 80-tych w Polsce. Płyta ukazywała TURBO w najlepszym metalowym wydaniu ? stawiające na świeże i niebanalne pomysły, profesjonalne i muzycznie skupione, egzekwujące poszczególne riffy z doskonałym rezultatem.

Turbo IQ Tour 2016 update (1)

Nowoczesny na tamte lata, ultra profesjonalny heavy metal przyniósł zespołowi absolutne przewodnictwo na krajowym rynku wśród zwolenników ciężkiego i agresywnego brzmienia. Dzięki niej TURBO w szybkim tempie zdobyło rzesze fanów i otrzymało wiele propozycji koncertowych na prestiżowych festiwalach (m.in. ?METALMANIA 86 i 87?, ?ROCKOWISKO 86?), w niczym nie odstając od zachodnich gwiazd pokroju HELLOWEEN, RUNNING WILD czy OVERKILL. Konsekwencją tych poczynań dla TURBO były znakomite recenzje w prestiżowych wydawnictwach typu ?Kerrang?, liczne koncerty poza granicami kraju oraz kontrakty z Metal Mind Productions i zachodnią Noise Records, wówczas jedną z najważniejszych wytwórni metalowych w Europie.

Dziś po trzydziestu latach od premiery ?Kawalerii? chcąc upamiętnić ten szczególny okres w historii polskiej muzyki metalowej muzycy TURBO postanowili wykonać kultowy materiał w całości od początku do końca na nadchodzących koncertach, co nastąpi PO RAZ PIERWSZY W HISTORII w ramach koncertowego tournee Zespołu.

Ten szczególny fakt celebracji 30-lecia albumu oraz rozpoczęte już prace nad biografią TURBO cofają przy okazji muzyków pamięcią do wielu szczególnych wspomnień z tamtego okresu:

Wojciech Hoffmann: Jestem przekonany, że ta trasa to będzie naprawdę coś wyjątkowego, bo taka też jest ta cała płyta. To jeden z kilku najważniejszych metalowych albumów ubiegłego wieku w Polsce, a może nawet i tego wieku bo przecież zespołów o stricte podobnej do TURBO stylistyce jest tutaj nadal niewiele. A sama ?Kawaleria?? to były wspaniałe czasy. My starsi mamy co wspominać. Być może młodzi też, ale teraz to wszystko wygląda inaczej i jest dużo łatwiej. W tamtych latach walczyło się o wszystko ? pałeczki, struny, o sprzęt i to rodziło tysiące przeróżnych sytuacji. Czasami dramatycznych, a czasami śmiesznych? Ważne, że dziś po latach my sami zawsze znakomicie czujemy się wciąż wykonując te riffy. Tak, zdecydowanie wciąż jest w tym coś z magii!

Bogusz Rutkiewicz: Myślę, że ta płyta ma wielką moc w sobie w postaci wyjątkowego brzmienia, świetnych riffów i niebagatelnych melodii. Przy jej tworzeniu towarzyszyła nam wielka chemia i euforia – czuliśmy, że robimy coś wyjątkowego i pewnie te wszystkie uczucia przełożyliśmy potem na dźwięki, co stworzyło tą magię i unikalny rezultat.. Okres ?Kawalerii Szatana? był naprawdę szczególny – muzyka metalowa była w rozkwicie, a w naszym zespole było dobrze jak nigdy wcześniej. To była recepta na sukces, poparta długą i ciężką pracą.

W swym założeniu trasa ?Back To The Past? jest swoistym ukłonem w kierunku fanów Zespołu, przez co ma szczególne znaczenie dla tych wszystkich, którzy z racji młodszego wieku nie mieli dotychczas możliwości uczestniczyć w tamtych pamiętnych wydarzeniach bądź dla tych, którzy dziś chcieliby raz jeszcze cofnąć się w czasie i stać się częścią jakże szczególnego okresu w historii polskiej muzyki metalowej.

Wojciech Hoffmann: Dopiero XXI wiek pokazał nam wyjątkowość tego materiału. Po naszym powrocie na scenę nagle okazało się, że ludzie bez przerwy domagają się tamtych utworów. Obok starych fanów zaczęło napływać nowe pokolenie, które nie było jeszcze znudzone i szukało czegoś, co ich zaskoczy i tak oto trafili na ?Kawalerię??. Ludzie tego potrzebowali i wtedy zdaliśmy sobie sprawę z faktu, że jest to wyjątkowa pozycja w naszym repertuarze.

Bogusz Rutkiewicz: Najbardziej cieszy i zaskakuje mnie to, że po latach wciąż gramy i to na takim wysokim poziomie. Obecny skład z wokalistą Tomkiem Struszczykiem i perkusistą Mariuszem Bobkowskim ma w sobie ogromny heavy metalowy potencjał. Mamy już trzecie pokolenie fanów i nie jesteśmy postrzegani jako okolicznościowa ciekawostka z tamtych lat, a jako solidnie funkcjonujący zespół, który wciąż stać na doskonałe koncerty.

************

Gościem specjalnym na całej trasie ?Back To The Past? będzie znakomita formacja INTERNAL QUIET z Aleksandrowa Łódzkiego ? coraz bardziej zaznaczająca swoją pozycję na mapie klasycznego heavy metalu w Polsce.

INTERNAL QUIET prezentuje intrygującą muzykę z pogranicza klasycznego metalu i hard rocka z drobnymi naleciałościami nurtu AOR oraz metalu progresywnego o gęstym brzmieniu gitar i sekcji rytmicznej wspartych nietuzinkowym wokalem. Grupa czerpie inspiracje i energię z amerykańskiej i europejskiej szkoły grania progressive power spod znaku Stratovarius, Queensr?che czy Pretty Maids. Debiutancki krążek zespołu ?When The Rain Comes Down? ukaże się wczesną jesienią 2016.

Aktualny plan trasy ?Back To The Past?:
27.08 Książ Wlkp / Książ Rock Zone Festival
*******************************************************
2.09 Radom / Strefa G2
3.09 Lubartów / Rock Alert Festival
4.09 Siedlce / 5 Sztuk
8.09 Mielec / Studio
9.09 Zamość / Kazamata Bastionu
11.09 Bielsko-Biała / Rude Boy
12.09 Kraków / Forty Kleparz
16.09 Nysa / Stereo Live Music Club
********************************************
1.10 Kościan / KOK
2.10 Łódź / ŁDK
7.10 Piła / Barka
8.10 Słupsk / Motor Rock Pub
9.10 Gdańsk / Wydział Remontowy
15.10 Żory / MOK
********************************************
4.11 Nowy Tomyśl / Pizzburg
5.11 Chojnice / Kornel
6.11 Szamotuły / SDK
17.11 Warszawa / CPK
18.11 Ciechanów / Fabryka Zgrzyt
19.11 Łomża / MDK DŚT
25.11 Szczecin / Free Blues Club
27.11 Zielona Góra / 4 Róże Dla Lucienne
*********************************************
2.12 Lubin / Ave Cezar
3.12 Żagań / Elektrownia
8.12 Wrocław / Stary Klasztor
9.12 Gliwice / Rock?a
10.12 Inowrocław [tba]
11.12 Częstochowa / Muzyczna Meta
15.12 Sandomierz / MOSIR
16.12 Rzeszów / Vinyl
18.12 Kielce / Woor
30.12 Bydgoszcz / Estrada Stage Bar
**********************************************
14.01 Poznań / Blue Note

**********************************************

TURBO w sieci:

http://turbo.art.pl

facebook.com/turbo.band.official

INTERNAL QUIET w sieci:

http://internalquiet.com

facebook.com/internalquietfanpage

Zostaw komentarz