Solowa płyta Anny Treter – „Wielki Wiatr” już w sprzedaży!

treterW poniedziałek, 20 maja do sprzedaży trafiła długo oczekiwana kolejna solowa płyty Anny Treter (znanej także jako solistka zespołu Pod Budą) zatytułowana ,,Wielki Wiatr”. Wydawcą płyty jest Polskie Radio S.A. – http://sklep.polskieradio.pl/Products/10572-anna-treter-wielki-wiatr.aspx

 Album zawiera 13 premierowych, nigdy jeszcze nie publikowanych i nie wykonywanych, piosenek. Podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich płyt, większość materiału stanowią kompozycje Jana Hnatowicza, który wcześniej obdarował grupę ,,Pod Budą” takimi przebojami jak: ,,Ballada o ciotce Matyldzie”, ,,Gdy mnie kochać przestaniesz” czy ,,Blues o starych sąsiadach”. Teksty w większości napisała sama Artystka, która jest bacznym obserwatorem przemian zachodzących we współczesnym świecie, ale dostrzega także problemy, emocje i uczucia zwykłych ludzi.

 Ludwik Stomma na łamach tygodnika Polityka, nazywa Annę Treter, jedną z najbardziej niedocenionych artystek polskich (Polityka nr 48, 29.11.2008 ) , a także zalicza ją do najlepszych autorów ( ? ? twórcy słów piosenek  współczesnych, tutaj zaś kwartet: Młynarski, Cygan, Osiecka, Treter, jest nie do pokonania??, Ludwik Stomma,  Polityka nr 37 (18.09.2012) ).

Obok nastrojowych ballad znajdą się na płycie żywiołowe, pełne porywających rytmów piosenki w rozbudowanych aranżacjach. Jest tu także miejsce dla tanga, bluesa czy fado. Ta ogromna różnorodność stylistyczna utworów czyni płytę interesującą i urozmaiconą, a z kolei tematyka tekstów i sposób opowiadania ? pełen humoru i lekkości – nadają jej spójność. Wokalistce towarzyszy zespół pięciu znakomitych krakowskich muzyków, z którymi współpracuje na stałe od ponad 10 lat. Do nagrania płyty zostali także zaproszeni młodzi obiecujący artyści.

 

Oficjalna strona artystki www.annatreter.pl

Zespół w składzie: Wojciech Bobrowski ? gitary basowe, Tomasz Hernik – akordeon, puzony, duduk Jan Hnatowicz ? gitary, ukulele,  Artur Malik ? perkusja, Adam Niedzielin – instumenty klawiszowe. 

Gościnnie: Hanka Wójciak ? chórki

Magdalena Pluta ? wiolonczela

Monika Szulińska- instrumenty perkusyjne

Jacek Fedkowicz ? kontrabas

Paweł Hebda ? gitara akustyczna

 

ANNA TRETER –  wokalistka,  autorka tekstów, kompozytorka, pianistka znana m.in. z zespołu ?Pod Budą?, z którym występuje od momentu jego powstania aż do dziś. Nagrała z tym zespołem 13 płyt, mających dziś status platynowych. 10 lat temu  rozpoczęła także solową działalność artystyczną, która stanowi obecnie główny nurt jej muzycznych poszukiwań.

W 2003r. ukazała się pierwsza solowa płyta Anny Treter zatytułowana ?Na południe? zawierająca 17 premierowych utworów, a w 2005 r.  kolejna: ?Może tak, może nie? ? obie wydane przez Polskie Radio.

W 2007 r. Artystka utworzyła ?Fundację Piosenkarnia Anny Treter?, której celem jest propagowanie piosenki literackiej. Koronnym dziełem fundacji jest ogólnopolski ?Festiwal Twórczości Korowód?, który od pięciu lat w znaczący sposób wpisuje się w mapę kulturalną Polski.

 

info: Fantom Media

Zostaw komentarz