Możdżer i jego goście na festiwalu w Poznaniu już po raz piąty!

Kompozytor i znakomity pianista jazzowy Leszek Możdżer oraz zaproszeni przez niego zagraniczni artyści jazzowi wystąpią za dwa tygodnie w Poznaniu nad jeziorem Strzeszyńskim podczas piatej już, jubileuszowej edycji Enter Music Festiwal.
Idea festiwalu narodziła się w 2010 roku podczas koncertu w poznańskim Strzeszynku znanego gitarzysty jazzowego Jarosława Śmietany. Ciepło przyjęty występ sprawił, że organizatorzy postanowili rozbudować formułę imprezy. Z pomocą przyszedł Leszek Możdżer, który został dyrektorem artystycznym festiwalu i zaprosił do Wielkopolski podobnych sobie artystów z całej Europy. Ogromny sukces festiwalu sprawił , że początek czerwca zawsze juz kojaży sie poznaniakom i koneserom doskonałej światowej muzyki z plenerowym wydarzeniem w pięknych okolicznościach przyrody.

Jak wyjaśnili organizatorzy, nazwa Enter Music Festiwal nie jest przypadkowa – słowo „enter” odwołuje się do akcji, zmiany, postępu, kroku do przodu.

W tej , jubileuszowej, 5 edycji do dźwięku dołaczy także słowo.

Usłyszymy poezje Juliana Tuwima i Mirona Białoszewskiego w koncertowej wersji. To będą „Bal w Operze” do tekstów Juliana Tuwima z muzyką Leszka Możdżera w wykonaniu artystów wrocławskiego Teatru Capitol oraz pianistów Leszka Możdżera i Piotra Mani, oraz  „Pamiętnik z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego z muzyką Mateusza Pospieszalskiego i gościnnym udziałem Anny Marii Jopek oraz lidera grupy Raz, Dwa, Trzy Adama Nowaka.

Pierwszy wieczór dopełni pełen jazzowej fantazji i finezji koncert tria rumuńskiego pianisty Sorina Zlata.

Drugi wieczór zapowiada się równie ciekawie, na scenie pojawi się znany już poznańskiej publiczności kwartet Ambrose Akinmusire w repertuarze z nagrywanej właśnie kolejnej płyty zespołu. Festiwalowy Dyrektor artystyczny – Leszek Możdżer tym razem z Dominikiem Bukowskim i Atom String Quartet przedstawią kompozycje napisane na wibrafon i kwartet smyczkowy.

Na koniec festiwalu – koncert tria,  pianista Michael Wollny, klawesynistka Tamar Halarpin oraz gitarzysta Hanno Bush, aby podkreślić jubileuszowy charakter edycji – wznowiony specjalnie na Enter Enea Festival program „Wunderkammer”, który zachwycił Leszka Możdżera na festiwalu Jazz Baltica 2010.

Należy dodać , że od tego roku energię festiwalu wzmocniono nazwą sponsora tytularnego – Enea, sprzedawca, dystrybutor i producent energii elektrycznej zapowiada nowy etap festiwalu – Enter Enea Festival.

Do szczegółów odsyłamy na strone festiwalu.
http://enterfestival.pl/

 

 

Zostaw komentarz