MALTA FESTIVAL POZNAŃ – znamy szczegóły !

 PROGRAM MALTA FESTIVAL POZNAŃ 2014!

Już 9 czerwca rusza trzytygodniowe maltańskie lato! Spektakle teatralne i taneczne, performanse, koncerty, filmy, wystawy, warsztaty, spotkania, projekty społeczno-artystyczne i wydarzenia dla dzieci odbywać się będą w kilkunastu miejscach Poznania od rana do późnej nocy. Już dziś rusza sprzedaż karnetów w cenie 120 zł za 10 wydarzeń oraz będzie można odbierać bezpłatne wejściówki. Od poniedziałku, 19 maja, będzie można kupić wejściówki w cenie 15 zł. Pamiętaj, że na niektóre wydarzenia wstęp jest wolny.

Sprawdź program już dziś na www.malta-festival.pl.

Bohaterem tegorocznej Malty jest Rodrigo García ? kurator idiomu Ameryka Łacińska: Mieszańcy. Jego twórczość to wypowiedź przeciw zniewoleniu ludzi przez system podporządkowany logice konsumpcji i transakcji, który określa nasze pragnienia i zachowania.  Reżyser ?odpowiada ? jak sam mówi ? gwałtownie na gwałt, jaki obserwuje wokół siebie?. Zastawia pułapki na naszą hipokryzję, opisuje ukrytą w codziennych działaniach przemoc, zrzuca kolejne maski iluzji.  W Poznaniu zaprezentuje jeden ze swoich najbardziej znanych i cenionych spektakli ? Golgota Picnic, który jest brutalną, ale też przewrotną i niezwykle dowcipną krytyką społeczeństwa konsumpcyjnego.

Tegoroczna Malta to także dwóch legendarnych artystów. Choreografie Anne Teresy de Keersmaeker inspirowały zarówno najwybitniejszych twórców współczesnego teatru i tańca, jak i gwiazdy popkultury ? fragmenty jej choreografii wykorzystała  w swoich teledyskach m.in. Beyoncé. Po 19 latach nieobecności w Polsce Keersmaeker przyjedzie do Poznania ze słynnymi spektaklami Fase (w którym sama tańczy) i Drumming. Odbędzie się również pokaz filmów zrealizowanych na podstawie jej choreografii, pokazy prac jej studentów ze szkoły P.A.R.T.S. oraz spotkanie z artystką. W Poznaniu na spektakle Anne Teresy de Keersmaeker, które cieszą się ogromną popularnością na całym świecie, obowiązują bezpłatne wejściówki.

Wielkim wydarzeniem tegorocznego festiwalu będzie również koncert Damona Albarna (29 czerwca) ? lidera legendarnego zespołu Blur i grupy Gorillaz. W swojej karierze wykreował tak znane przeboje, jak Girls & Boys, Song 2 (Blur) czy Feel Good Inc. (Gorillaz), udał się też w muzyczną podróż do Afryki z Africa Express i pisał muzykę do filmów; jest również autorem dwóch oper. W wydanej tydzień temu i świetnie przyjętej solowej płycie Everyday Robots Albarn opowiada o swoim artystycznym i prywatnym życiu.

Generator Malta wraca na pl. Wolności z wzmożoną, latynoską energią. W miasteczku festiwalowym, przez trzy tygodnie, dzień będziemy witać poranną Capoeirą i Zumbą, zagramy w bule, badmintona, spotkamy się na warsztatach i fajfach: lekcjach tańców latino. Każdy tydzień to inny temat i inne zjawisko. Zaczniemy od ?alternatywnych codzienności?, w drugim tygodniu władzę w Generatorze przejmie ?demokracja dziecięca?, w trzecim ? doprowadzimy do ?spotkania światów?, czyli Ameryki Łacińskiej i Poznania. Na pustym na co dzień pl. Wolności w czerwcu będzie można odpocząć w kolorowych hamakach czy posmakować smaków kuchni Ameryki Łacińskiej. Wieczorem w programie: spektakle, koncerty i silent disco do rana.

Generator Malta to także ogrody miejskie tworzone wspólnie z mieszkańcami Poznania. Towarzyszyć im będzie program wydarzeń kulturalnych. Po raz pierwszy w Polsce odbędzie się międzynarodowy zjazd twórców ogrodów społecznych.

W ramach Malta Festival Poznań zobaczymy przegląd najciekawszych wydarzeń poznańskiej sceny: spektakli tanecznych (Stary Browar Nowy Taniec przygotowuje specjalny program z okazji 10-lecia działalności), spektakli z repertuaru Teatru Nowego i Teatru Polskiego w Poznaniu, Republiki Sztuki Tłusta Langusta, Sceny Roboczej, a także fundacji Orbis Tertius, współtworzonej przez Lecha Raczaka, oraz Teatru Ba-Q ? grupy artystycznej Baraku Kultury. W lipcu, w tym roku wyjątkowo po festiwalu, będzie można wziąć udział w wydarzeniach dla najmłodszych w ramach programu Sztuka Szuka Malucha.

MOS_2291

„Każda edycja festiwalu jest zaproszeniem do rozmowy i świętowania, tworzy niezapomniany pejzaż wspomnień, przeżyć i obrazów.

Zapraszam Państwa do jego współtworzenia.

Do zobaczenia na Malcie! ” 

Michał Merczyński

Dyrektor Festiwalu

 

Zostaw komentarz