LFO 2015 – KAYAH I BREGOVIĆ WRACAJĄ!

Duet, który zelektryzował całą Polskę; płyta, która stała się jednym z największych sukcesów w dziejach polskiej fonografii.
Ciąg dalszy tej historii na LFO2015!

Kayah i Bregović wracają!
Polska wokalistka i kompozytor z Sarajewa 20 czerwca spotkają się na scenie stadionu MOSiR w Oświęcimiu, by zagrać pierwszy wspólny koncert w XXI wieku, szesnaście lat po pamiętnym występie na warszawskim Służewcu. ?Uwielbiam przyjeżdżać do Polski, bo ona wydaje mi się ogromna, u was wszystko jest duże? ? mówi Goran Bregović. Nie mamy wątpliwości ? ten koncert to będzie ogromne wydarzenie!Wydany szesnaście lat temu album ?Kayah i Bregović? znalazł w Polsce ponad 700 tys. nabywców, zdobywając status diamentowej płyty. Urzekło nas unikalne połączenie współczesnego popu oraz folkloru bałkańskiego z muzyką cygańską, góralską i biesiadną. Nagrody, które otrzymał krążek trudno zliczyć. Po wielkim sukcesie w Polsce, album został wydany łącznie w 12 krajach Europy, w niektórych dotarł na wysokie miejsca list sprzedaży. Wszyscy pamiętamy przeboje, w których odnajdywaliśmy swoje ulubione motywy i prawdziwe emocje – ?Śpij kochanie, śpij?, ?To nie ptak? czy ?Prawy do lewego?.Goran Bregović pojawi się w Oświęcimiu w podwójnej roli ? muzyka, ale też gospodarza wieczoru. Na koncercie ?Bregović, Kayah i goście? zobaczymy zestaw wykonawców zaproszonych specjalnie na LFO. Możemy spodziewać się wybuchowej mieszanki dźwięków z różnych stron świata ? Kayah, Bregović i zaproszeni artyści wybudują wspólnie most łączący różne kultury.

Główną ideą koncertu – budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi. Dziś, w dobie konfliktu za wschodnimi granicami Polski, ten pokojowy manifest jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu. ?Myślę, że to naprawdę trudne do zrozumienia, dlaczego ludzie nie uczą się niczego z przeszłości, z zakończonych wojen [?]. Nie wiemy kim jesteśmy naprawdę, w głębi. To ważne, żeby ciągle wysyłać sygnały z miejsc takich jak Sarajewo czy Oświęcim, by ludzie nie mogli o tych zbrodniach zapomnieć? ? mówi Bregović, w którego pamięci wciąż żywe są wspomnienia konfliktu na Bałkanach lat 90.
Tego samego wieczoru na scenie stadionu MOSiR Kayah wystąpi również ze swoim własnym międzynarodowym projektem ? Transoriental Orchestra, z którym w 2013 r. nagrała album pod takim samym tytułem. Znalazły się na nim pieśni żydowskie z różnych regionów Europy i Bliskiego Wschodu.

Bilety na LFO2015 będą w sprzedaży od poniedziałku, 2 lutego.

Zostaw komentarz