Wacken Open Air: zapowiedź festiwalu

Wacken Open Air to festiwal instytucja. Najdłużej istniejący, najbardziej znany i kultowy festiwal metalowy w Europie, który rokrocznie przyciąga dziesiątki tysięcy fanów z całego świata. Decybele hałasu, hektolitry piwa i mnóstwo zespół reprezentujących najróżniejsze nurty metal i rocka. W pierwszy weekend sierpnia odbędzie się dwudziesta dziewiąta edycja Wacken Open Air.

Biorąc pod uwagę, że pierwsza skromna jeszcze edycja Wacken odbyła się w 1993 roku, faktycznie okazuje się, że próżno szukać europejskiego festiwalu metalowego z dłuższą historią. Tym bardziej, że Wacken dostarcza co roku emocji właściwie bez żadnej przerwy ani większych wpadek. Nic dziwnego, że kolejne edycje wyprzedają się na pniu, mimo, że są w Europie imprezy tego typu robiona na jeszcze większą skalę, na przykład francuski Hellfest. Jednak w Wacken Open Air nie o wielkość chodzi a niepowtarzalny klimat, który powoduje, że po zakończeniu edycji odlicza się już czas, kiedy wraz z ekipą chce się na niego wrócić.

Jak prezentuje się tegoroczna edycja Wacken? Jak zwykle znajdzie się coś dla wielbicieli różnych podgatunków ciężkiej muzyki. Gwiazdą festiwalu są brytyjscy klasycy Judas Priest, których niedawno mogliśmy gościć w Polsce (przy okazji, wystąpią również na festiwalu w Kostrzynie nad Odrą). Po wydaniu znakomitego albumu ?Firepower? grupa jest na wyraźnym wyżu, mimo nieobecności w podstawowym koncertowym składzie Glenna Tiptona. Headlinerem będą też Nightwish, powracający po rocznej przerwie z okolicznościową trasą koncertową na dwudziestolecie działalności. Również szwedzki Ghost może rodzić nadzieję na świetny koncert, tym bardziej, że ostatni album grupy, zaskakujący pod względem klimatu, odniósł spory sukces. W roli gwiazd wystąpią też ich pobratymcy z In Flames.

Wydarzeniem z pewnością będzie występ Helloween grających pod hasłem Pumpkins United, a więc ponowie w składzie z Michaelem Kiske i Kaiem Hansenem. Koncert na najważniejszym niemieckim festiwalu, tym bardziej odbywającym się nieopodal Hamburga, rodzinnego miasta muzyków, na pewno będzie oczekiwany zarówno przez fanów jak i samych artystów. Zostający przy klasykach power metalu, z pewnością nie można przegapić występu piratów z Running Wild, którzy w zeszłym roku wrócili z udanym wydawnictwem studyjnym.

Duże oczekiwania rodzi również Danzig, który nie może się pochwalić udanym albumem, ale na żywo nadal spisuje się znakomicie. Fani z Polski na pewno będą zainteresowani występem naszego Behemotha. Z kolei techniczny i klimatyczny metal zaprezentują Francuzi z Gojira. Klasyczny i epicki heavy metal popłynie ze sceny podczas koncertu Manilla Road.

Oczywiście, w zestawieniu nie zabraknie brutalnych brzmień – zagrają, między innymi Watain, Dimmu Borgir, Cannibal Corpse, Dying Fetus, Enslaved, Sepultura i wielu innych. Ciekawie zapowiada się zwłaszcza koncert pierwszych z tego zestawienia, Szwedzi są krótko po wydaniu znakomitego ?Trident Wolf Eclipse?, oczekiwania są więc spore.

Na Wacken nie zabraknie klasyków hard rocka Mr. Big, którzy niedawno przeżyli śmierć swojego perkusisty. Podobnie Vincent Neil zaprezentuje utwory Motley Crue, a Sons Of Apolla, supergrupa w składzie z Mike Portnoy?em pograją swoją wizję metalu progresywnego.

Wystąpią również grupy takie jak Arch Enemy, Children Of Bodom, Steel Panther, UDO, Destruction, Epica, Converge, Samael, Dokken, Solstafir, Helmet, Dool, Amaranthe, Onkel Tom, Tremonti, Clawfinger i wiele innych.

Zaprezentowane powyżej zespoły to mały wycinek kilkudziesięciu kapel, które wystąpią podczas wszystkich dni festiwalu. Dokładną ich listę zobaczycie na plakacie lub na stronie internetowej festiwalu.

Oczywiście Wacken Open Air to nie tylko muzyka, choć ona jest najważniejsza. Odpoczynku można będzie szukać na klimatycznym miasteczku festiwalowym, gdzie będzie można zjeść, kupić kilka płyt czy koszulek, spotkać się ze znajomymi, wziąć udział w konkursach lub po prostu napić piwa.

Heavy metalowe święto odbędzie się w dniach 2-4 sierpnia 2018 roku w Wacken, wiosce położonej w landzie Schleswig-Holstein, około 80 kilometrów od Hamburga. Bilety na festiwal są jeszcze dostępne i możecie je kupić na stronie https://www.wacken.com/en/

Zostaw komentarz