ŚWIETLIKI zagrają w Blue Nocie! Już jutro!

cgkswietliki1

Przez 15 lat istnienia grupa utrwaliła swój własny, niepowtarzalny styl muzyczny, grając koncerty w całej Polsce i zapisując się na dobre w świadomości wielu słuchaczy. Marcin Świetlicki, to nie tylko wokalista zespołu, a jednak przede wszystkim poeta, wyśpiewujący własne wiersze, zdobywca wielu nagród literackich w tym m.in. Nagrody Kościelskich, w tym roku jego ostatni tomik poetycki Muzyka Środka znalazł się wśród finałowej siódemki nagrody Nike.

’Sromota’ to 36 utworów trwających łącznie około 130 minut. Materiał, ze względów formalnych i treściowych oraz dla wygody Słuchaczki/ Słuchacza, został rozdzielony na trzy płyty CD (płyta A, płyta B i płyta tzw. bonusowa). Najkrótszy utwór trwa 40 sekund, najdłuższy 8 minut. Wszystkie trwają tyle ile trzeba. Brzydkie słowo w tekstach pojawia się tylko raz.

– Nagraliśmy 'Sromotę’ w nowym, sześcioosobowym składzie ? wyjaśniają członkowie Świetlików. – Każdy grał na tym na czym potrafi, a były to instrumenty z epoki. Goście (Bogusław Linda, Pablopavo i Fryderyk Lutyński) pojawiają się w siedmiu piosenkach na płycie bonusowej. Stopień zaangażowania gości jest rozmaity. Teksty (zdecydowana większość) napisał Marcin Ś., muzykę (zdecydowaną większość) skomponował zespół. Za tzw. miks i produkcję odpowiada pan Dariusz Grela z Krakowa oraz cały zespół. Projekt okładki wymyśliliśmy sami, Marcin Ś. wyrysował zaś swoją rączką co trzeba. Na okładce i w środku są zdjęcia ludzi i zwierząt domowych.

Zespół Świetliki powstał w październiku 1992 roku w Krakowie. Zadebiutował w grudniu tegoż roku na spotkaniu poetów Na Głos, za pierwszych słuchaczy mając m.in. Czesława Miłosza i Wisławę Szymborską. W 1993 roku Świetliki nagrały dla niezależnej wytwórni Music Corner, swój pierwszy album pt. ?Ogród Koncentracyjny?. Płyta wzbudziła duże zainteresowanie zarówno mediów jak i publiczności. W rezultacie czego w następnym roku zespół został zaproszony do wzięcia udziału w festiwalu opolskim, gdzie zagrał na żywo przed całą Polską. Grupa ugruntowała swoją pozycję, wydając w listopadzie 1996 roku drugą płytę pt. ?Cacy Cacy Fleischmaschine? – nominowaną do nagrody Fryderyka’96 w kategoriach: muzyka alternatywna i piosenka poetycka. Kolejna płyta ? ?Perły przed wieprze? – ukazała się w czerwcu 1999 roku, została bardzo dobrze przyjęta przez publiczność i prasę. W nagraniach wziął udział Mateusz Pospieszalski. Rok 2001 to data powstania kolejnej płyty pt. ?Złe Misie?, w której nagraniu gościnnie wzięli udział Kasia Nosowska oraz Lech Janerka.

W roku 2005 zespół wydał kolejną płytę ?Las Putas Melancólitas?, na której jako pełnoprawny członek zespołu wystąpił Bogusław Linda. Utwór z tego albumu – ?Filandia?, wykonywany wspólnie z kwartetem smyczkowym Grupą MoCarta, gościł przez 30 tygodni na liście przebojów Programu 3, utrzymując przez 3 tygodnie 3 lokatę.

BILETY:
– 50 zł – miejsca siedzące
– 40 zł – miejsca stojące
– 30 zł – miejsca stojące ulgowe

do nabycia: Blue Note, CIM, Rock Long Luck, Empik, eBilet.pl: http://www.ebilet.pl/szukaj.php?t=t&tid=12974

Rezerwacje biletów: biuro@bluenote.poznan.pl

info: Blue Note