Exlibris – Humagination

exlibris-humaginationJeszcze kilka lat temu Polska była powermetalową pustynią. Pewna popularność u rodzimych metali zespołów ze scen niemieckiej, szwedzkiej czy włoskiej nie przekładała się na nic konkretnego. Pustynia urodziła dawno temu jedną zaledwie znakomitą płytę (CETI – Shadow Of The Angel, 2003), po której nastąpiła cisza w eterze. Niewiele grup powstawało, mało kto nagrywał demówki. Granie melodyjnego heavy metalu z istotną rolą keyboardów wydawało się zakazane.

Niektórzy jednak, w tym bohaterowie dzisiejszej opowieści, łatwo się nie poddają. Warszawski Exlibris, grupa gitarzysty Danny’ego i klawiszowca Voltana, istnieje już 10 lat, a „Humagination” jest jej drugim krążkiem. Debiut zatytułowany „Skyward” ukazał się w 2006 r. Od tamtego czasu zespół doświadczył wielokrotnych zmian składu, co z pewnością przekładało się na jego niewielką aktywność, niewspółmierną do potencjału i talentu. Ostatnim, który wskoczył na jego pokład, jest Krzysiek Sokołowski, wokalista udzielający się również w Night Mistress. Mam nadzieję, że aktualna konfiguracja utrzyma się długo, nagra nam kilka znakomitych płyt i da wiele energetycznych koncertów.

Powyższe peany zwiastują kluczowe zdanie niniejszej recenzyjki: „Humagination” to jedna z najlepszych płyt wydanych w Polsce w bieżącym roku; album, który możemy zgłaszać do dowolnej „best metal awards 2013”. Jest tu bowiem wszystko, co lubią tygrysy: niebanalne melodie, świetne aranżacje, profesjonalna produkcja nagrań, drapieżne solówki i znakomity wokalista. Żaden ze składników nie jest przedawkowany. Do tego grafika na bardzo profesjonalnym poziomie, aż chce się wziąć tego digipacka w rękę, kupić i zabrać do domu. Czy czegoś brakuje na płytce? Nie obraziłbym się za choć jedną piosenkę z polskim tekstem.

Jeśli miałbym wskazać najlepsze piosenki spośród bardzo solidnego ogółu, to byłyby to „Hellphoria” – krótki, heavymetalowy numer z chwytliwym riffem oraz „Dreamcraft” – dla odmiany kompozycja bardzo podniosła, by nie rzec, że natchniona. Obejrzyjcie też teledysk do ” All Guts, No Glory”, pokazujący, że muzycy mają spory dystans do siebie i dobrze się bawią.

Miałem przyjemność uczestniczyć w koncercie Exlibrisu, na którym został wykonany cały materiał zawarty na „Humagination”. Mimo przepełnienia klubu ludźmi oraz nieszczególnych warunków dźwiękowych muzycy powrócili do swych domów z tarczami. Mam nadzieję, że wydawca ich nagrań, Metal Mind zapewni chłopakom promocję, na jaką zasługują i możliwość zaprezentowania się publice krajowej i zagranicznej. Oby choć tym razem układziki nie wygrały ze sztuką. Powodzenia !!

1 Follow the Light 3:28
2 Hellphoria 3:16
3 Astral Geometry 4:35
4 Of Fire and Thunder 4:43
5 Elemental 4:20
6 Left Behind 4:24
7 Dreamcraft 5:50
8 Another Day 5:45
9 Illumina 3:27
10 The Arrival 4:00
11 All Guts, No Glory 4:03
12 The Curtain Falls 7:33

 

Krzysztof Sokołowski – wokal
Daniel Lechmański – gitary, wokal
Piotr Sikora – klawisze, orkiestracje, programowanie, wokal
Piotr Torbicz – bas
Misiek Ślusarski – perkusja

 

Michał Buszewski