Orchestral Manoeuvres In The Dark w ramach SOUNDEDIT’15

Już za miesiąc rozpocznie się kolejny festiwal SOUNDEDIT .

Tym , którzy nie zdecydowali się jeszcze na zakup wejśiówek przybliżamy sylwetki artystów zaproszonych na tegoroczny festiwal SOUNDEDIT’15

Dzisiaj słów kilka o OMD.

Brytyjski zespół synthpopowy założony przez Andy?ego McCluskey?a i Paula Humphreysa. Od najmłodszych lat artyści byli zafascynowani muzyką Briana Eno i Kraftwerk. Grupa ma na koncie przeboje: ?So In Love?, ?Maid Of Orleans?, ?Enola Gay?, ?Electricity?. Po osiemnastu latach rozłąki Andy i Paul reaktywowali OMD, by pokazać światu, że brzmienie spod znaku new romantic jest wiecznie żywe.

Pierwsze dwie płyty zespołu: ?Orchestral Manoeuvres In The Dark? i ?Organisation?, miały premierę w 1980 r. Szczyt popularności grupa osiągnęła rok później wraz z wydaniem albumu ?Architecture & Morality?. Do 1988 r. formacja nagrała jeszcze cztery krążki: ?Dazzle Ships?, ?Junk Culture?, ?Crush? oraz ?The Pacific Age?, choć nie pozostały bez echa, to nie powtórzyły sukcesu ?Architecture & Morality?.

W 1989 r. Martin Cooper, Paul Humphreys i Malcolm Holmes założyli nowy zespół ? The Listetning Pool. McCluskey nagrywał dalej sam pod szyldem OMD. Muzyk wydał trzy płyty: ?Sugar Tax?, ?Liberator? oraz ?Universal?. Pierwsza z nich odniosła spory sukces komercyjny.

Grupa OMD w 2007 r. została reaktywowana w oryginalnym składzie, początkowo tylko po to, by zagrać kilka koncertów, ale artyści odważyli się wejść do studia i nagrali album ?History Of Modern?. W 2013 r. zespół wyruszył w trasę koncertową po Europie i Ameryce.

Dziś grupa OMD tworząc muzykę korzysta z nowatorskich i zaskakujących rozwiązań. Do produkcji utworu ?Our System?, który znalazł się na najnowszym krążku ? ?English Electric?, formacja wykorzystała dźwięki pochodzące z powierzchni Jowisza, nagrane przez sondę Voyager. Inspiracją do numeru ?Night Cafe? był obraz ?Nighthawks? namalowany przez Edwarda Hoppera, a tekst utworu został stworzony z tytułów obrazów artysty.

Twórczość formacji z Wirral jest inspiracją dla takich artystów jak: The XX, La Roux, The Killers oraz współpracownika Arcade Fire ? Owena Palletta, który nagrał ponownie album OMD ?Dazzle Ships? używając tylko i wyłącznie skrzypiec.

 

koncert OMD w piątek ? 23 października (Łódź, Klub Wytwórnia)

Zostaw komentarz