NIEMEN MNIEJ ZNANY ? koncert w Szczecinie

Natalia_Niemen_Szczecin_plakat_netNIEMEN MNIEJ ZNANY to projekt zainicjowany przez córkę Czesława Niemena, w którym artystka pragnie przybliżyć szerszej publiczności twórczość swojego taty, tę mniej znaną, mniej rozpowszechnioną. Są to utwory, które powstawały na przestrzeni lat i znalazły się chociażby na takich albumach jak ?Terra Deflorata? czy ?Spodchmurykapelusza?.

Program koncertowy, to również prawdopodobnie pierwsza próba przełożenia tych wybitnych kompozycji i aranżacji na język zespołu instrumentalistów, który utworzyła Natalia. Od lat 80. Czesław Niemen był bowiem samowystarczalnym multiinstrumentalistą, a do tworzenia i wykonywania swojej muzyki zatrudnił, jak sam ją nazwał- robotestrę, czyli zaawansowaną, cyfrowo-analogową ?machinerię? instrumentów.

– Stanowiło to pewną trudność. Wszak dojrzałą twórczość Czesława Niemena cechuje wielozłożoność faktury kompozycji i aranżacji, ale też zastosowanie nietypowego instrumentarium. Tzw. robotestra, jak ojciec nazywał swoją muzyczną machinę, czyli zestaw instrumentów elektronicznych, robiła za zespół daleko wykraczający pozatradycyjny skład rozrywkowy. Owe kompozycje różnią się od siebie strukturą. Niektóre były dość proste do odczytania i zinterpretowania. Praca nad innymi zajęła nam dużo więcej czasu. Dlatego śmiało mogę podsumować, iż największą trudność stanowiły dla nas kwestie wyłuskania kluczowych linii melodycznych i kontrapunktów oraz przełożenie ich na „żywe” brzmienia, a także zwyczajne „wbicie” sobie do palców i głów nieoczywistości i zmienności form kompozycji trudniejszych ? mówi Natalia Niemen.

Podczas koncertu nie zabraknie również kilku największych ?hitów? Czesława Niemena takich jak ?Jednego serca? czy ? Dziwny jest ten świat?. Szczególnie ostatnia piosenka zapadła w pamięć po porywającym wykonaniu przez Natalię podczas festiwalu w Opolu 2013. A czy dla Natalii Niemen nadal ?dziwny jest ten świat??

– O tak… I to coraz bardziej. Z wiekiem wyraźniej widzę tragiczny rozdźwięk pomiędzy rzeczywistością mnie otaczającą, a wewnętrzną dziecięcą wiarą w dobro. Z jednej strony zdaję sobie sprawę z brudu tego łez padołu, lecz z drugiej niemal codziennie dziwię się ludzkiej głupocie, wyrafinowaniu i zdolności do czynów nie mieszczących mi się w głowie ? odpowiada wokalistka.

Szczeciński koncert Natalii Niemen odbędzie się w Klubie LuLu, ul. Partyzantów 2, w dn. 25 października 2013 r. (piątek). Początek koncertu godz. 19.00. Bilety na wydarzenie? w cenie 50 zł – można nabyć w Internecie na ticketpro.pl (także w punktach stacjonarnych: empiki, media markt, saturn i in.), na www.bilety.fm (tel. 91 886 07 21, + 48 501 144 653, email: biuro@bilety.fm) oraz w Teatrze Lalek Pleciuga (pl. Teatralny 1, tel. 91 43 35 804). Zamówienia grupowe (powyżej 10 osób, 10 % rabatu) najlepiej zgłaszać bezpośrednio do organizatora ? Agencja Artystyczna Monolit – + 48 518522581, 514760920, email: monolit-art@wp.pl.

Natalii Niemen (śpiew, altówka) towarzyszyć będzie zespół w składzie: Piotr Baron ? saksofon, Tomasz Kałwak – instr. klawiszowe, Adam Szewczyk ? gitara, Wojtek Gąsior ? bas, Irek Głyk ? perkusja.

info: Monolit