Hellfest 2019: znamy lineup festiwalu!

Znamy skład francuskiego Hellfestu! Festiwal ten to już wyrobiona i pewna marka wśród europejskich festiwali metalowych. Pod względem line-upu to jeden z najlepszych europejskich festiwali, taki, w którym reprezentację mają właściwie wszystkie gatunki muzyki rockowej i metalowej. Nic dziwnego, że bilety na festiwal rozchodzą się na pniu. Nie inaczej jest i tym razem.

Wystarczy krótkie spojrzenie na opublikowaną właśnie listę potwierdzonych artystów wraz z reprezentowanym przez nich scenami, by przekonać się, że nie ma żartów. Wspominaliśmy już o pierwszych ogłoszeniach sprzed kilku miesięcy, wśród których pojawili się między innymi amerykańscy heavy metalowi bogowie Manowar. Lista headlinerów, którą uzupełniają Kiss, Tool. Oba zespoły, mimo diametralnie różnej stylistyki i stażu, są w czasie konfrontacji ze swoją legendą – ci pierwsi po raz kolejny objeżdżają świat w trasie pożegnalnej. Ekipa Maynarda natomiast wraca na scenę po wieloletniej przerwie, podsycanej kolejnymi plotkami o mających się niedługo objawić koncertach czy nowych nagraniach.

Wśród headlinerów pojawiają się jeszcze nazwy takie jak Dopkick Murphys, legendy klasycznego heavy metalu (potem po stronie pop rocka) Def Leppard oraz Whitesnake, niezmordowanego Davida Coverdale’a. Tym co wyróżnia Hellfest na tle innych festiwalu metalowych, fakt zapraszania dużych nazw spoza świata hard rocka i muzyki metalowej. Przyszłoroczna edycja gościć będzie więc legendy southern rocka Lynyrd Skynyrd ale też ZZ Top, którzy zresztą gościli już na tej imprezie kilka lat temu. Klasyczne klimaty uzupełni też koncert Slasha i Mylesa Kennedy’ego z zespołem The Conspirators. Znajdzie się miejsce dla chcących powspominać grunge, a mianowicie Stone Temple Pilots.

Gratką będzie na pewno występ Demons & Wizards, efemeryczcnego projektu Hansiego Kuscha z Blind Guardian i Jona Schaffera, lidera Iced Earth. Ostatnie koncert i album tego zespołu datowane są na rok 2005, a więc kilka naście lat temu.

Nowoczesne granie reprezentować będą przechodzący chyba lekki zastój kariery Lamb Of God oraz będący w trakcie prac nad nowym materiałem Francuzi z Gojira. Nie zabraknie również miejsca dla Brytyjczyków z Architects, którzy uporawszy się z traumą śmierci gitarzysty Toma Searle’a, wydają kolejną płytę i wydają się wciąż być na wali wznoszącej. Zagrają też ich krajanie z Enter Shikari.

Cieszy powrót duńsko-amerykańskiego mistrza horroru Kinga Diamonda. Może będziemy mogli posłuchać nowego materiału tego wokalisty? Szeroko rozumiane klimaty horroru reprezentować będzie też brytyjski cyrk objazdowy Cradle Of Flith, zespół, którego dwie ostatnie płyty wydają się być powrotem do właściwej formy, a i skład koncertowy stał się stabilny i, co ważniejsze, doskonały na żywo.

The Sisters Of Mercy, jeden z pionierskich i do przesady aż cytowanych zespołów grających rocka gotyckiego z pewnością będzie też ciekawym uzupełnieniem festiwalowego składu.

Hellfest jest najbardziej chyba zróżnicowanym z dużych festiwali metalowych. Oprócz mniej lub bardziej tradycyjnie metalowych form, znajdzie się tutaj również kilka pozycji dla wielbicielu kwasowych odlotów stoneru albo sludge metalu. Granie takie reprezentować będą Dool, Fu Manchu, szwedzkie Cult Of Luna i Graveyard czy niemiecki The Ocean. Warto będzie zobaczyć również Candlemass, powracających z jednym ze starych wokalistów. Cieszy udział Phila Anselmo i jego składu The Illegals orz doomych mistrzów Yob.

Nie powinni narzekać też wielbiciele thrash metalu, gdyż reprezentacja tego gatunku na zapowiedzi wygląda imponująco. Usłyszymy Testament, Death Angel, Anthrax, Municipal Waste a przede wszystkim ostatni francuski koncert żegnającego się ze sceną Slayera.

Nie zabraknie atrakcji dla wielbicieli brutalnej rzeźni. Wystąpią Deicide, Canibal Corpse, Immolation, Vomitory, Carcass, Possessed, Pestilence? czy trzeba wymieniać więcej? No dobrze, to kolejny wspominkowy koncert Emperor, a także legendarny Tormentor, Carpathian Forest czy Venom Inc na pewno sprawią nieco radości.

Sensacją może być koncert kawałków legendarnego Hellhammer, który wykona Tom G. Warrior wraz ze skleconym na tę okazję składem Triumph Of Death.

Festiwal odbędzie się w dniach 21 – 23 czerwca 2019 roku we francuskim Clisson. To oczywiście nie jest pełna lista ogłoszonych na kolejną edycję festiwalu artystów. Możecie się z nią zapoznać na poniższym plakacie, zachęcamy również do śledzenia newsów na stronie www.hellfest.fr.

 

Zostaw komentarz