26. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie – międzynarodowe święto kultury.

26. Festiwal Kultury Żydowskiej odbędzie się pomiędzy 25 czerwca i 3 lipca 2016 roku na krakowskim Kazimierzu.

Pierwsza edycja FKŻ odbyła się w 1988 roku ? jej celem było przypomnienie roli Żydów w tworzeniu polskiej państwowości, kultury, społeczeństwa. Po 28 latach, krakowski festiwal stał się nie tylko najbardziej rozpoznawalnym wydarzeniem kulturalnym naszego miasta (wśród zarówno mieszkańców, jak i turystów ? według Raportu o stanie kultury w Krakowie przeczytaj ), ale także najbardziej liczącym się na świecie festiwalem prezentującym współczesną kulturę żydowską, wyznaczającym trendy i sposoby prezentowania i uczestniczenia w kulturze żydowskiej. O obecność na FKŻ zabiegają żydowscy artyści z całego świata, każdego roku na krakowski Kazimierz przyjeżdża niemalże 30 000 osób z całego świata, a 10 festiwalowych dni unaocznia wszystkim, jakim kiedyś był Kazimierz i jaka jest jego przyszłość.

Motywami przewodnimi 26. FKŻ będą Diaspora i Szabat, jako zjawiska kształtujące historię, współczesność i tożsamość Żydów. A także ich postrzeganie i relacje ze światem.

26. FKŻ w liczbach

139 wydarzeń w programie głównym

ponad 100 wydarzeń w programie towarzyszącym

151 artystów, wykładowców, instruktorów (Izrael, USA, Węgry, Turcja, Niemcy, Rosja, Kanada, Polska)

58 wolontariuszy (Polska, Ukraina, Białoruś, Niemcy, Austria, Włochy, USA, Francja)

30 000 ? spodziewana liczba uczestników

26. Festiwal Kultury Żydowskiej odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Partnerem Głównym jest Województwo Małopolskie w ramach projektu Małopolska. I wszystko gra!

ZAPRASZAMY!!!!
szczegóły na stronie organizatora tu

Zostaw komentarz