Relacja z koncertu Nazareth

NAZARETH W POZNANIU – 31 maja 2012, Eskulap

Nazareth miał do nas przyjechać w kwietniu na 5-koncertową trasę. Koncerty zostały odwołane, ponieważ wokalista, lider Dan McCafferty zachorował na ciężką infekcję górnych dróg oddechowych. Trasa została przełożona o  1,5 miesiąca i tak od 26 maja w naszym kraju gościliśmy zespół Nazareth.

31, w czwartek grupa zagrała niedługi koncert w Eskulapie. Przebyta choroba Dana dała się we znaki co do długości koncertu. Było widać, że lider z trudem się porusza, śpiewając pełnią płuc, ale wokal i tak dobrze, drapieżnie się niósł po zapełnionym Eskulapie. Nagłośnienie jak na ten lokal było bardzo dobre. Dosyć selektywne.

Koncert rozpoczęło intro (dwa razy przerwane, taśma się zacięła), które z kolei przeszło w Silver Dollar Forger. Były jeszcze piękny Telegram, This Month’s Messiah, a po nich świetnie odśpiewane również przez publikę – Dream On. Dan i Pete Agnew dawali szanse pokazać się młodszym – Jimmy’emu i Lee’emu (syn Pete’a) w solówkach gitarowych i niedługich perkusyjnych. Później był z Loud?N?Proud Turn On Your Receiver i z Big Dogz Radio, a następnie cover Joni Mitchell niesamowity This Flight Tonight.

Trzy dekady na scenie, a zespół nadal kipi energią z grania i nikomu nic nie muszą już udowadniać. Później zagrali wtórowaną przez fanów Whiskey Drinkin’ Woman, a przed zejściem ze sceny Hair Of The Dog z tym niezwykłym riffem.

Oklaskami wywołaliśmy Nazareth jeszcze na trzy utwory. Panowie zagrali Night Woman, legendarny Razamanaz i oczywiste Love Hurts ze śpiewem wypełnionego Eskulapa.

Wśród publiczności większość stanowiły osoby w średnim wieku, ale nie zabrakło i młodych, pokazujących, że rock’n’roll z lat ?70 się nie starzeje i nadal ma swoich odbiorców.

Koncert godny legendy.

Supportem Nazareth był zespół trzech narodowości – Tri State Corner. Nieźle rozgrzali i rozbawili publikę. Ciekawostką jest, że w zespole na gitarze gra Polak, który tłumaczył mowy wokalisty, a drugi gitarzysta dość często grał na buzuki – instrument gitarowo-mandolinowy.

Po koncercie można było załapać się na autograf i wspólne zdjęcie z Danem. Wytrwałym przyszło czekać ok. godziny.  🙂

Poznański koncert Nazareth był ostatnim na 5 koncertowej trasie w Polsce 2012.

 

Pełna setlista: Nazareth 31 maja 2012, Poznań, Eskulap

1. Silver Dollar Forger
2. Telegram
3. This Month’s Messiah
4. Dream On
5. Turn On Your Receiver
6. Radio
7. This Flight Tonight
8. Whisky Drinking Woman
9. Changing Times
10. Hair Of The Dog

Bis:
11. Night Woman
12. Razamanaz
13. Love Hurts

Łukasz Krawiec