Recenzja InDespair „Sign of the Raven” EP

InDespair_Sign_of_the_RavenDo redakcji trafiła najnowsza epka wrocławian z InDespair. Trzy kawałki, mniej więcej kwadrans konkretnego grania. Zespół ten istnieje już kilkanaście lat, ale dorobił się tylko jednej płyty długogrającej Time To Wake Up (2011).

Ciekawe, muzykę grupy pamiętam jako thrash klimatami zbliżony do Testamentu. Jednak nowa epka wskazuje na przesunięcie akcentów w kierunku połnocnoeuropejskim. Więcej tu melodyjnego death metalu, z echem w postaci Dark Tranquility, dawnego In Flames czy The Haunted, niż typowo thrashowego grania. Naprawdę, poziom ?szwedzkości? na wydawnictwie jest wysoki, mowa tu o scenie kojarzonej z Gothenburgiem rzecz jasna. Objawia się to głównie w wokalach Przemka Stańczyka ale i strukturze utowrów.

Tak wyraźne inspiracje te nie są bynajmniej wadą, powiedziałbym wręcz, że zmiana wyszła na dobre. Muzyka InDespair nadal ma ?cios?, ale do fajnych już wcześniej riffów doszła dobra, a momentami porywająca melodyka i zdecydowanie większa przebojowość. Doskonale to słychać w tytułowym Sign of the Raven albo pierwszym na płycie Through the Darkness, ale tak naprawdę każdy utwór trzyma równy poziom i trudno wskazać najlepszy. Osobne słowa pochwały należą się gitarzystom, ich solówki są odpowiednio melodyjne i nośne, jak reguły gatunku nakazują.

W porządku, a czy można się do czegoś przyczepić? Chyba tylko do tego, że zwrot w kierunku melodyjnego death metalu, który wydaje się stylem martwym, jest nieco ryzykowny. Na dobrą sprawę niewiele ciekawego ostatnimi czasy przypływa ze Szwecji (poziom ostatnich dzieł klasyków gatunku czy powrót At the Gates są sprawami dyskusyjnymi) a InDespair też nie silą się na odświeżające podejście do tematu. Paradoksalnie, w tym roku w Polsce wyszła płyta, która potrafiła coś zawojować w temacie, czyli The Grim Muse poznaniaków z In Twilight?s Embrace. Domyślam się, że epka jest wprawką przed pełnym albumem. Jeśli InDespair chce powalczyć o pierwszeństwo, czeka ich spore wyzwanie. Oczywiście życzę sukcesów i czekam na dalsze ruchy zespołu.

Muzykę grupy możecie poznać na stronach:
https://www.facebook.com/InDespairPL
http://www.indespair.pl
https://soundcloud.com/indespair

tekst: Igor Waniurski