Materia – Case Of Noise

okladkaMATERIA to hardcore?owo-metalowa formacja ze Szczecinka. Zespół istnieje od prawie 6 lat. Z pomocą oraz wsparciem miasta Szczecinek grupa wydała album pt. ?Case Of Noise?. Muzykę Materii charakteryzują głównie zróżnicowania tempa i klimatu w utworach, co bardzo dobrze wpływa na odbiór tak ciężkiej odmiany metalu nawet dla ludzi mniej związanych z takim ekstremalnym graniem.

Na ?Case Of Noise? mamy 12 porządnych i czadowych numerów; czasami z łamanym metrum wraz ze świetnymi ?smaczkami?. Towarzyszą temu wspaniałe kanonady sekcji ? basu i perkusji, jak i wysoce techniczne riffowanie gitarzystów. Bardzo ważny jest tu również wokal. Plus dla zespołu, że nie jest w tym jednostajny. Na albumie mamy growle śpiewane dość często na zmianę, lub różnymi odmianami tej techniki śpiewu. Elegancko to brzmi?

Ciekawostką jest natomiast fakt kontrastowania przez zespół groźnego growlu, screamu z czystym wokalem. Świetnie to wychodzi Materii na moim faworycie albumu, B-17. Początek jest spokojny i wolny, potem ciężkie przyspieszenie – zaczyna się czysty wokal, a dopiero potem wchodzi growl. B-17 to dla mnie najlepszy punkt płyty; w drugiej części utworu mamy niezły kawałek piękna metalu ? na tle ciężkich akordów gitary, drugi gitarzysta gra melodię na wyższych dźwiękach, a potem wykorzystuje do tego tapping. ŚWIETNY kawałek!

Warto wspomnieć, że Materia wystąpiła w 2011 roku na dużej scenie Przystanku Woodstock, a także zespół zadecydował pokazać się w polsatowym Must be the Music, w którym przeszedł do półfinałów i dalej do głównego finału.

Promujmy DOBRĄ, otwartą na pomysły, ciekawą i zaskakującą MUZYKĘ w mediach !!!

Ładne zmiany tempa i klimatu mamy także np. w utworze System Falls. Numer swą ciężkością, brutalnością i mocą po prostu wgniata w ziemię ! Tam również spotkamy fajnie użyty tapping gitarowy. W krótkim Give Me Some Free czysty wokal nadaje więcej siły melodyce wokalu. Do tego numeru zespół nakręcił teledysk, który można zobaczyć u dołu:

Ciekawy tekst mamy w Give Me Some Free:
Someone told time’ll be gone
When I laugh and so on
I turned my eyes to see his soul
But he left back no more
Then I saw I was wrong
When I trusted all alone
Now I know I don’t belong
But I am so alone

Give me some free
Natomiast dowolną interpretację tekstu mamy w Shaybie.  🙂   Szalony to numer? Czysta metalowa energia.
Na albumie znajduje się jeden instrumentalny utwór ? Stuszki. Możemy posłuchać niebagatelnego kunsztu warsztatu technicznego muzyków. Mamy tam przeróżniaste zagrywki gitarzystów, przejścia perkusyjne z dwoma stopami, pulsujący bas. POLECAM!
Pills zaczyna się świetnym wstępem; jest bardzo dobry refren i świetne melodie gitar w unisonach na tle ciężkich riffów.

Tak więc czekajmy na kolejny album Materii, gratulując zespołowi i bywając na ich koncertach. Do brzmienia ?Case Of Noise? można mieć lekkie zarzuty, ale nie wpływają one tak bardzo na odbiór.  🙂
Muszę przyznać, że naprawdę jest to świetny i świeży album. Materia ma to COŚ w sobie.

Łukasz Krawiec