Buenos Agres – Buenos Agres (EP)

buenos Buenos Agres to polska grupa pochodząca z Bielska-Białej, grająca muzykę rockową z trip-hopem. W 2012 roku ukazała się 5-utworowa EP-ka ?Buenos Agres? wydana w zgrabnym digi-packu. Mastering płyty odbył się w Berlinie. Na okładce mamy projekt z bardzo ciekawym zdjęciem Damiana Puły.  

Pierwszy na blaszce jest Run ? od razu usłyszałem w tym utworze coś co mnie przyciągnęło do tego zespołu. Run jest wspaniale wymyślony pod względem podkręcania klimatu. Zaczyna się spokojnie, panuje bliski mi klimat ? znany chociażby z pogranicza zespołu Archive. Z każdą dziesiątką sekund utwór rozwija się aż do ciężkich, metalowych partii. Mamy tu niezły ładunek ekspresji, świetny wokal i instrumentarium.

 Kolejny numer na płycie Do S. (EKG) ? świetny tekst w ojczystym języku, autorstwa wokalistki zespołu, Ani Mysłajek. Jest tu prawdziwa perkusja, ale też brzmienia elektroniczne; dużo emocji. To bardzo udana kompozycja, bardzo chwytliwa. W dalszej części utworu przeważa gitara akustyczna i przesterowane dźwięki gitary elektrycznej. W tle słychać pasaże klawiszy, a dość ważną rolę pełnią riffy gitary na refrenach.

 Numer 3 na epce – For Me, kojarzy mi się ze Skunk Anansie ? szczególnie z klimatem płyty ?Wonderlustre?. Końcówka jest mocno metalowa ? ciężkie riffy i wykrzykiwania ?no!!!?. Po tym fragmencie wchodzi powtarzany refren ? mocno wpadający w pamięć. Utwór uwodzi swoją zadziornością i wydaję mi się, że na pierwszym LP zespołu będziemy mieli już wykrystalizowany kierunek podążania grupy. Czuję, że będzie to właśnie takie mieszanie czegoś spokojnego, triphopowego w czadowym, metalowym sosie. 🙂

 Najszybszy i najbardziej energetyczny na płycie jest Time For Change; bez drugiej części tej piosenki, po pauzie – utwór byłby o wiele uboższy. Mamy w nim bardzo przyjemne, tajemniczo brzmiące efekty z klawisza przy refrenach. Natomiast chyba najlepszy fragment na ?Buenos Agres? to ostatni utwór – Tu i teraz. Świetny tekst, znakomite melodie i budowanie napięcia. To kolejne nagranie śpiewane po polsku. I bardzo fajne zakończenie mini-albumu tych debiutantów.

 Ważna i charakterystyczna część zespołu ? wokalistka. Jej wokalizy genialnie wplatają się w muzykę instrumentalistów. Duże brawa!

 Kompozytorami muzyki zespołu są Tomasz Wojtusiak i Grzegorz Całus. Odpowiednio gitarzysta i klawiszowiec.

 

Bardzo dobrze zapowiadający się zespół.

 

P.S

Ostatnio dosyć popularne wśród polskich debiutantów staje się śpiewanie na płycie po części w języku angielskim, i po części po polsku. Czy to dobrze? Tutaj mamy 3:2. Może to takie sprawdzenie jak materiał ?wyjdzie w praniu??

 

Łukasz Krawiec