From Afar – The Abyss Gazes Into You

From Afar  –  The Abyss Gazes Into You (2012)

01.Intro; 02.The Fall Begins; 03.Faggot; 04.Thief; 05.Jacob?s Ladder; 06.Nocą; 07.Niebo

Skład: Wojtek Pyć ? v; Marcin Chuchla ? g; Tomek Przywara ? g; Piotrek Jaskółka ? b; Michał Chruściel ? d.

From Afar to młoda kapela założona w 2005 roku przez Marcina Chuchlę i Sebastiana Szpakowskiego.  Faktyczna i nagraniowa działalność zespołu rozpoczęła się w 2009 i 2010 roku, gdy grupa wydała swoją pierwszą epkę, a skład się ustabilizował.

Na początku tego roku From Afar zaczęli promować mini-album nazwany ?The Abyss Gazes Into You?. Płyta zaczyna się od mrocznego i stonowanego Intra z polskim tekstem, a następny numer, już w angielszczyźnie ? świetny The Fall Begins – z bardzo wysmakowanym refrenem i zwrotką. Agresję podkreślają w nich tlące się co jakiś czas screamy. The Fall Begins ? mój faworyt na tej płycie.

Kolejnym utworem jest Faggot ?  rozpoczyna się od brudnego riffu – przywołuje trochę klimat Korna – ciężki riffy, wokal refrenu, a w tle niskie growle potęgujące mroczne zakamarki tej płyty. Główny i przewodzący wokal to czysty głos wokalisty From Afar  –  Wojtka Pycia. Niestety słychać, że akcent angielski nie jest na wysokim poziomie, przez to dykcja również traci.

Thief ? bardzo nastrojowe zwrotki, mocny, rozłożony refren. Końcówka z mocniejszym czadem, która świetnie wchodzi w ostatni refren.

Do Jacob?s Ladder został stworzony klip i można go obejrzeć w tym miejscu: http://www.youtube.com/watch?v=shwdDUux07o  Sam początek bardzo klimatyczny numer zapowiada. Z kanonadą bębnów, współbrzmiących z gitarą basową Piotra Jaskółki. Potem chwila mocnych uderzeń i szarpnięć, a dalej zwrotka spokojniejsza, i znów refren mocniejszy, ?Kornowy?. Mamy tu świetny kontrast pomiędzy ciężarem, czadem, a klimatycznymi zagrywkami From Afar. Z dosyć dobrymi i ciekawymi tekstami.

Według mnie za dużo słychać tu właśnie tych klimatów Korna, Toola, które zespół podaje jako inspiracje. Za dużo kopiowania. Lepiej niech zespół szuka własnych rozwiązań, a kapele te niech po prostu  traktują jako inspiratorów do własnych pomysłów brzmieniowych.

Nocą to najdłuższy kawałek na płycie ?The Abyss Gazes Into You?. Trwa prawie 7 minut. Kolejny utwór zaśpiewany po polsku, traktujący o wspomnieniach, śmierci. Zresztą, to bardzo dobry pomysł, aby mieć część utworów w ojczystym języku, a część w wszechobecnym  i  światowym języku angielskim. Tutaj mamy akurat 3 : 4. J Ale jeśli wydać mają lp, to język powinien być raczej jeden.

Brzmienie poszczególnych utworów  jest tylko niezłe, a brzmi ono jakby to było jeszcze demo. Utwory są inaczej zmasteringowane od innych, jakby w większych odstępach czasu lub w innych miejscach zespół nagrywał.

Ostatni , siódmy song na albumie to, również po polsku śpiewane Niebo. Mocno rockowy numer z fragmentami wokalnych screamów.

 Tytuł albumu można przetłumaczyć jako: Otchłań patrzy na ciebie. Czyżby ukrzyżowana postać na okładce to właśnie wizerunek przepaści, czeluści? Oby zespół w nią nie wpadł i raczej nie wpadnie, bo potencjał ma.

Niezła i ciekawa płytka od takiego samego zespołu. Jest w zespole siła i potencjał. Należy jak najbardziej je wykorzystać, na pewno mogą coś osiągnąć.

 

 Łukasz Krawiec